• +45 86 82 37 88

Helhedsplan i Havfruen

Renovering af Havfruen

Bebyggelsen ”Havfruen”, som er opført i 1975, står overfor en omfattende renovering, også kaldet en helhedsplan. Overordnet set skal afdelingen fremtidssikres med tidssvarende boligforbedringer, så boligerne fremstår attraktive og fremtidssikrede. Afdelingen har i dag udfordringer med manglende dagslys blandt andet på grund af depotrum på altangange og lukkede facadeelementer, som tager store dele af det dagslys, der potentielt kunne komme ind. Der er således fokus på at åbne bebyggelsen, for at få mere lys og luft i boligerne.

Havfruen består af to boligblokke og ét fælleshus. Bebyggelsen er markant, og blandt andet kendetegnet ved den gule tegl og de grå betonelementer. Bebyggelsens identitet og de gule ”teglskiver” bevares og styrkes ved valg af materialer, der passer til disse. De grønne depotrum fjernes, og der etableres nye opbevaringsskure i terræn, så der forsat er mulighed for opbevaring.

Renoveringen er gennemgribende og omfatter nyt tag, skalmuring af gavle, efterisolering, nye facadepartier, vinduer og døre. Der foretages nyindretning af nogle boliger, hvor der ændres gennemgribende på indretningen med flere værelser og køkken alrum. Der laves nye badeværelser, lægges nye gulve og vægge. Andre boliger bevarer indretningen, men renoveres. Der skabes desuden tilgængelighedsboliger, som er indrettet, så en kørestolsbruger kan komme rundt i alle rum, og med niveaufri adgang til boligen.

Gennemførelse af renovering af Havfruen medfører genhusning af beboerne. Du kan således ikke blive boende i din bolig, mens renoveringen foretages.

Inden renoveringen har afdelingen udelukkende 2-værelses lejligheder. I renoveringen ændres der på lejlighedsskel, så der fremover bliver både 2- og 3 værelseslejligheder. Blandt andet indrettes der i den bagerste boligblok (blok B) attraktive 2 plans rækkehuse med tilhørende haver. Disse indrettes med køkken alrum med dobbelt loftshøjde.

Gårdrummet renoveres og der etableres opholds nicher, så det sociale fællesskab og tilknytning til afdelingen øges. Der etableres desuden afskærmede private haver til alle boliger i stueplan.

Alt i alt er målet med helhedsplanen, at Havfruen fremstår fremtidssikret teknisk såvel som arkitektonisk.

Alle spørgsmål og svar

Hvorfor hedder en renovering også en “helhedsplan”?

Måske har du hørt nogen kalde renoveringen af din boligafdeling for en helhedsplan? “Helhedsplan” er det tekniske udtryk for en plan, der helt overordnet fastlægger et større områdes fremtidige arkitektur, struktur og anvendelsesmuligheder.  

Når Arbejdernes Byggeforening skal søge penge til store renoveringer, så stiller Landsbyggefonden krav om, at vi udarbejder en helhedsplan.  

Landsbyggefonden er en selvejende institution, der er oprettet ved lov og stiftet af almene boligorganisationer. Fondens formål er at støtte renoveringer og nybyggeri af almene boliger. 

Hvad betyder genhusning?

Genhusning sker, når der eksempelvis udføres arbejde i din bolig, der medfører, at du ikke kan bo i den i en kortere eller længere periode, eller at din bolig skal nedlægges. Genhusning sker ofte i forbindelse med gennemførelse af en større helhedsplan, hvor boliger i en afdeling bygges om eller renoveres.

Genhusning betyder derfor, at du skal bo et andet sted end i din nuværende bolig.

Der er to typer genhusninger:

  • Midlertidig genhusning
  • Permanent genhusning

Ved midlertidig genhusning flytter du tilbage til din bolig efter renovering.
Ved permanent genhusning flytter du permanent til en anden bolig.
Ved renovering uden genhusning bliver du boende i boligen under renoveringen.

Hvornår har jeg ret til permanent genhusning?

I forbindelse med helhedsplaner sker det ofte, at lejemål nedlægges eller bygges om til en anden boligtype eller boligstørrelse. Her kan det blive nødvendigt for boligorganisationen at opsige din lejeaftale forud for genhusningen. Hvis din lejeaftale opsiges på grund af ombygning, nedrivning eller hvis renoveringen varer mere end 12 måneder, har din boligorganisation pligt til at tilbyde dig en permanent genhusningsbolig et andet sted i kommunen. 

Hvornår har jeg ret til midlertidig genhusning?

Midlertidig genhusning sker, når helhedsplaner eller større renoveringer i en tidsbestemt periode gør, at det ikke er muligt for dig at bo i din bolig, mens der arbejdes i den.

Midlertidig genhusning – Hvilken type bolig har jeg ret til?

Ved midlertidig genhusning stilles der ikke de samme krav til genhusningsboligens størrelse, kvalitet og udstyr som ved permanent genhusning. Genhusningsboligen skal være passende, så den er rimelig i forhold til størrelsen af den samlede husstand og varigheden af genhusningsperioden. Det betyder, at du i korte genhusningsperioder kan opleve at blive genhuset i eksempelvis en pavillon eller på et hotel. I længerevarende genhusningsperioder vil du ofte blive genhuset i en anden bolig.

Boligen skal som udgangspunkt være beliggende i kommunen. Boligen kan ligge udenfor kommunen, hvis du er indforstået med det.

Tidsplan for Havfruens helhedsplan

En helhedsplan er en plan, der på et overordnet niveau beskriver, hvordan en afdeling skal renoveres. Helhedsplanen beskriver omfanget af renoveringen, den fremtidig arkitektur og indretning, renovering af tekniske anlæg og eventuelle udvendige anlæg.

Afdelingen kan søge økonomisk støtte til en helhedsplan hos den selvejende institution Landsbyggefonden. Landsbyggefonden er stiftet af de almene boligorganisationer og er de almene beboeres kollektive opsparing. Det er reguleret ved lov, hvordan pengene må anvendes. For at Landsbyggefonden kan støtte økonomisk, skal der være tale om ekstraordinære forhold, som ikke kan løses ved almindeligt vedligehold, som afdelingen burde have afsat midler til. 

Krav og forløb til et helhedsplansprojekt er langt mere omfattende og tidskrævende end traditionelle renoveringssager. Det skyldes, at planen først skal godkendes af Landsbyggefonden, hvorefter projektet bliver sat på en venteliste, for til sidst at få tildelt midler. Det er derfor vigtigt at væbne sig med en god portion tålmodighed, når man går i gang med et helhedsplansprojekt, da tidshorisonten ofte er 8-10 år. 

Fordelen ved at gennemføre renoveringsarbejdet med Landsbyggefonden er til gengæld, at der opnås økonomisk støtte til projektet, som afdelingen ellers ikke ville få. Når afdelingen får støtte fra Landsbyggefonden betaler den ikke selv for hele renoveringen. Der vil dog stadig være en udgift som Landsbyggefonden ikke dækker, denne udgift finansieres typisk via en huslejestigning. 

Det er sjældent, at alle ønskerne til helhedsplansprojektet opfyldes, da Landsbyggefondens midler er begrænsede, og kravene for tildeling skrappe. I sidste ende vil det altid blive en prioritering af, hvilke arbejder der er mest nødvendige, og hvad der kan opnås støtte til. 

Gennemførelse af helhedsplaner er en omfattende og kompleks proces, der består af flere forskellige faser. Det betyder også, at tidsplanen altid er vejledende. Der er et stort forarbejde inden den fysiske renovering kan igangsættes. For mere information om de enkelte faser, kan du læse mere herunder. Udover tidsplanen finder du relevante dokumenter for helhedsplanen for Havfruen. 

Fase 1: Foreløbig helhedsplan Forventet tid: 1 - 3 år

Beskrivelse

Forventet startdato:

Forventet slutdato:

Fase 2: Vurdering af foreløbig helhedsplan og besigtigelse Forventet tid: 1 - 2 år

Beskrivelse

Forventet startdato:

Forventet slutdato:

Fase 3: Tilpasning og tekniske undersøgelser Forventet tid: ½ - 2 år

Beskrivelse

Forventet startdato:

Forventet slutdato:

Fase 4: Landsbyggefond behandler den endelige helhedsplan Forventet tid: ½ - 1 år

Beskrivelse

Forventet startdato:

Forventet slutdato:

Fase 5: Godkendelse fra beboerne og Silkeborg Kommune Forventet tid: ½ år

Beskrivelse

Forventet startdato:

Forventet slutdato:

Fase 6: Projektering Forventet tid: 1 ½ år

Beskrivelse

Forventet startdato:

Forventet slutdato:

Fase 7: Genhusning og renovering

Beskrivelse

Forventet startdato:

Forventet slutdato:

Fase 8: Renoveringen er færdig

Beskrivelse

Forventet startdato:

Forventet slutdato:

Filer

Navn Oprettet
Afd 19 - Status om helhedsplan fra 1 kvartal 2025 21-03-2025
Afd 19 - Status om helhedsplan fra 2 kvartal 2024 03-06-2024
Afd 19 - Status om helhedsplan fra 3 kvartal 2023 01-11-2023
Afd 19 - Status om helhedsplan fra 2 kvartal 2023 19-06-2023
Afd 19 - Status om helhedsplan fra 1 kvartal 2023 03-02-2023
Afd 19 - Status om helhedsplan fra 3 kvartal 2022 30-09-2022
Afd 19 - Referat af ekstraordinært afdelingsmøde 25-11-2020 03-12-2020
Artikel i MJA_Renoveringer for en halv milliard 02-12-2020
Vis flere

Lær at forstå Landsbyggefonden på 1 minut

Landbyggefonden bliver ofte nævnt. Men hvad er det nu lige, det går ud på i forhold til dig som almen beboer? Lær det på 1 minut.

BL - Danmarks Almene Boliger har lavet en lille video. som på en let og forståelig måde giver et godt indblik i, hvor pengene kommer fra, og hvad de bliver brugt til i de almene boligafdelinger.

Kontakt os

Har du spørgsmål eller behov for hjælp i forhold til helhedsplanen, er du velkommen til at kontakte os. 

Telefon: 87 20 19 22

Mail: Kontaktformular eller helhedsplan@arbejdernesbyggeforening.dk 


Siden er sidst opdateret d. 21-03-2025

Til tops